Požehnané vianočné sviatky!

Autor: Tibor Bastrnák | 24.12.2015 o 6:31 | Karma článku: 2,68 | Prečítané:  372x

Vianoce, bohužiaľ, mnohí vnímajú iba ako určitú povinnosť, nakúpiť pre blízkych darčeky. Ak tak urobia, tak to pre nich, takpovediac, hasne. Nakúpili, obdarovali a tým sa pre nich sviatky končia.

Áno, v atmosfére Vianoc namiesto toho, aby sme sa vnútorne utíšili, duševne pookriali, sledujeme často mnohí iba jediný cieľ: splniť si tzv. darčekovú povinnosť.

Je smutné, že zabúdame na to, že čo je vlastne podstatou vianočných sviatkov: mali by sme sa úprimne tešiť z blízkych, ktorí nás obklopujú, dať najavo, že sme skutočne šťastní, že máme svoje rodiny. Prejaviť svoju radosť, by sme však rozhodne nemali iba darčekmi. Zbližovanie s ľuďmi, na ktorých nám záleží sa predsa nemôže udiať iba cez  hmotné statky - musí to mať aj duchovný, emocionálny rozmer, z ktorého je cítiť nefalšovanú lásku milujúceho človeka. Môžeme totiž vlastniť materiálne veci od výmyslu sveta, nebudeme ale nikdy šťastní, ak sa vo vnútri budeme cítiť prázdni. Hmotné statky sú iba žalostnou náhradou za to, čo ľuďom neraz tak veľmi chýba: schopnosť prejaviť či opätovať láskyplné emócie a istý pocit zodpovednosti pri skutkoch, ktoré odzrkadľujú náš často zámerne potlačovaný a nevyužitý duševný potenciál.

Nezabúdajme, že práve Vianoce sú časom a priestorom na to, aby sme si oveľa intenzívnejšie, ako možno inokedy, uvedomili dôležitosť rodiny a vážne sa zamysleli nad tým, čo pre nás vlastne rodinné vzťahy a rodinné hodnoty znamenajú. O čo sú totiž pevnejšie, o to viac priestoru  dostane skutočná láska, pochopenie či úprimný záujem a starostlivosť o najbližších. Darujme teda aj my svojim blízkym na Vianoce predovšetkým lásku, pochopenie, dajme im najavo, že pre nás veľa znamenajú. Doprajme im pocit skutočného bezpečia v našej prítomnosti, ukážme im, že stojíme pri nich - v dobrom aj v zlom. Vďaka takýmto darčekom môžu byt Vianoce omnoho štedrejšie.

Nech sú ústredným motívom Vianoc práve myšlienky o súdržnosti, starostlivosti a nezištnom záujme o toho druhého – a samozrejme, o sile lásky. Na krídlach týchto myšlienok Vám aj Vašim najbližším želám, aby ste s tými, ktorých milujete, zbožňuje, máte radi, spoločne prežili šťastné, požehnané a láskyplné Vianoce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?