reklama

Ficova partaj premárnila šancu dobiť zdravotníctvu baterky

Už roky je jedným z najväčších problémov to, že vláda za svojich poistencov – dôchodcov či nezamestnaných – dáva do systému zdravotníctva v podstate iba almužnu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Slovenské zdravotníctvo nikdy nebolo prioritou vlády Smeru. Azda ešte poburujúcejšia je skutočnosť, že Ficova partaj zdravie občanov nevníma dostatočne vážne ani dnes, v situácii, keď sa ekonomike štátu významne darí. Najhoršie je, že následky takéhoto správania sa vlády v konečnom dôsledku musia zaplatiť občania - a to z vlastného vrecka.

Financovanie systému zdravotníctva je dlhodobo podvyživené najmä preto, že štát dlhé roky za svojich poistencov (dôchodcov či nezamestnaných) odovzdáva do systému žalostne málo peňazí. Sadzba poistného za poistencov štátu v tomto roku bola iba 4,16 %, čo v konečnom dôsledku bolo jedným z dôvodov, že dlhy nemocníc nebezpečne stúpli. V záujme toho, aby sa systém celkom nezrútil, štát túto sadzbu poistného napokon dva mesiace pred záverom roka navýšil na 5,85 %, čím sa celoročný priemer sadzby navýšil na 4,44 % - to, ale tiež nie je práve postačujúce.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nehovoriac o tom, že vláda nevyriešila problém nízkych platov zdravotníkov a nedokázala zastaviť ani stále sa zvyšujúce ceny liekov. Vo svetle týchto faktov je schválenie vládnej novely zákona o zdravotnom poistení, podľa ktorej sadzba poistného za poistencov štátu v budúcom roku bude vo výške 4,30 % z vymeriavacieho základu, jednoznačne krokom späť. Napriek tomu, že sadzba 4,30 % je vyššia, ako keď bola na úrovni 4,16 %, v porovnaní s aktuálnou ročnou sadzbou poistného ide však o dosť nižšie číslo.

To, že vďaka tejto Ficovej matematika bude zdravotníctvo aj budúcom roku zápasiť s nedostatkom peňazí (teda pokiaľ sa nezavedú reálne systémové opatrenia, pre ktoré vláda Smeru, zdá sa, nemá dosť talentu) potvrdzuje aj fakt, že od januára 2016 musíme v systéme nájsť prostriedky, z ktorých dokážeme vykryť schválené zvýšenie platov pre časť zdravotníkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chýbajúce zdroje aj podľa odborníkov nedávajú ani v budúcom roku slovenskému zdravotníctvu predpoklady získať na kvalite, teda mizivé sú aj vyhliadky, že sa výrazne eliminujú problémy, s ktorými roky musia zápasiť sestričky, zdravotnícki pracovníci, lekári, a v neposlednom rade aj pacienti.

Je nanajvýš poľutovaniahodné, že Ficova partaj premárnila šancu dobiť zdravotníctvu baterky. Smer mal historickú šancu priniesť efektívne garancie pre zdravie svojich občanov v podobe vybudovania kvalitne fungujúcemu systému zdravotníctva. Takmer osem rokov vládol sám a navyše mohol využiť aj to, že hospodárstvo krajiny vykazuje rast (aj keď ekonomické úspechy nie sú primárne dielom Ficových vlád). Napriek tomu úradníci vo Ficovej vláde, ani odborníci Smeru neboli schopní početné problémy zdravotníctva efektívne vyriešiť. Namiesto tak nevyhnutných riešení sme sa dočkali zo strany vlády iba nenaplnených sľubov a davov právom nespokojných zdravotníkov, ale aj občanov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Postoj Smeru k zdravotníctvu ukazuje iba na jediné: aby zostal systém ako tak funkčný, bude to musieť z vlastného vrecka zaplatiť predovšetkým občan, pretože štát nie je ochotný vyčleniť dostatočný objem prostriedkov na jeho chod. Bizarne v tejto súvislosti predčasom vyznelo vyhlásenie ministra zdravotníctva, že zdroje v rezorte sa navýšia o 275 miliónov eur, a že tým pádom budú peniaze na všetko potrebné. Šéf rezortu navyše vyhlásil, že spomínané milióny sa získajú tak, že od aktívnej časti populácie (podnikateľov, zamestnancov), vyberie štát viac peňazí.

Štát teda evidentne neplánuje znížiť odvodové zaťaženie tvrdo pracujúcich občanov. Tí naďalej majú doplácať na zlé hospodárenie štátu a tak z vlastných peňazí dotovať chybné rozhodnutia vlády. Aj toto sú dôvody, aby sme vo voľbách 5. marca 2016 dali priestor a šancu novým myšlienkam a efektívnemu riadeniu krajiny. Rozhodne by malo byť predovšetkým v našom záujme, aby sa pre existujúce problémy zvolili skutočné riešenia. To, ale od súčasnej vlády zjavne očakávať nemožno, preto je jej výmena nanajvýš aktuálna. V stávke je náš život, naše zdravie.

Tibor Bastrnák

Tibor Bastrnák

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pôsobím ako poslanec NR SR za Most-Híd, zároveň pracujem ako gynekológ a voľnom čase predovšetkým rád čítam. Ako parlamentný poslanec sa venujem predovšetkým zdravotníckym témam, pretože ako lekár z praxe reálne poznám problémy, ktoré túto oblasť zasahujú. Profesionálnu kariéru lekára som začal na Gynekologicko-pôrodníckom oddelení nemocnice v Komárne ešte v roku 1991 a to viac viem verne zhodnotiť, kam sa slovenské zdravotníctvo posúva, či skôr neposúva. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu