Pre zdravotné sestry je Smer iba továreň na sľuby

Autor: Tibor Bastrnák | 16.12.2015 o 10:29 | Karma článku: 5,47 | Prečítané:  643x

Dozaista si mnohí spomínajú na to, keď sme počas vlády Ivety Radičovej odsúhlasili zvýšenie platov pre zdravotné sestry a zdravotníckych pracovníkov.

Vo vtedajšom parlamente bola absolútna zhoda v tom, že im jednoducho musíme na mzdách pridať. Počas volebnej kampane, ktorá po páde Radičovej vlády nasledovala, strana Smer-SD sľubovala všetkým občanom istoty, a to vrátane tých, ktorí pracujú v zdravotníctve – teda aj zdravotným sestrám.

Apropo, sestry nepožadovali iba zvýšenie platu, vyjadrili aj, jednoducho povedané, potrebu zlepšenia svojho spoločenského postavenia. V tejto súvislosti sestry spustili aj petičnú akciu, získali na svoju stranu množstvo občanov a podarilo sa im zozbierať obrovské množstvo podpisov. Následne prišli voľby a po nich vytriezvenie, pretože niekdajší poradca Roberta Fica na ústavnom súde napadol zákon a ústavný súd pozastavil jeho účinnosť. Ficova vláda síce následne dala sľub, že urobí všetko, aby požiadavkám sestier vyhovela, do tejto chvíle sa ostalo len pri sľuboch. Pre sestry je v tejto súvislosti neuveriteľné, ba až urážajúce, že za celé štyri roky, čo je pri moci súčasná vláda, počúvali iba to, že vo veci prebiehajú rokovania!

A aká je situácia dnes? Nuž, na sklonku volebného obdobia urobila vláda pokus, aby situáciu na poslednú chvíľu zachránila, avšak v parlamente predložený návrh sestry upokojiť nemohol.

Jediné, čo tento pokus vlády vyvolal, je podozrenie, že onen návrh bol iba predvolebným marketingovým ťahom Smeru, ktorý mal zalepiť oči a zrejme aj ústa nespokojným zdravotníkom. Objektívne treba povedať, že Smer sa tentoraz rozhodol pre dosť zlý marketingový ťah, pretože návrh zákona sa vláde vôbec nevydaril, a čo je pre Smer azda najhoršie, mnoho tých, pre ktorých bol pripravený, ho dnes považujú za, jemne povedané, zlé riešenie a dávajú hromadné výpovede. 

Návrh predmetného zákona som v parlamente vnímal rovnako skepticky. Nepríjemným precitnutím nielen pre mňa bolo už len to, že jeho znenie poslancom doručili na stôl na poslednú chvíľu. A o tom, že návrh zákona bol takpovediac  šitý horúcou ihlou, svedčí aj fakt, že neponúkal komplexné a systematické riešenia. Zdravotným sestrám a zdravotníckym pracovníkom mal pomôcť iba ku chatrnému finančnému prilepšeniu, a to zďaleka nie všetkým. Z približne 60-tisíc dotknutých sa mal týkať iba 38-tisíc z nich. Zhruba 22-tisíc zdravotných sestier a zdravotníckych pracovníkov, ktorí pracujú v ambulanciách a sociálnych zariadeniach, bude tým pádom, na základe nového zákona Smeru zarábať výrazne menej, ako ich kolegovia v nemocniciach. Som presvedčený, že toto je do očí bijúca nespravodlivosť!

Sám som upozorňoval pána ministra Čisláka, že tento ich zákon bude klincom do rakvy systému, ktorý zastrešuje tzv. rodinných a domácich lekárov, teda tých, ktorí nepôsobia v rámci nemocníc. Navyše, okrem toho, toto nie je len o nespravodlivosti, ale aj o tom, že nový zákon absolútne deformuje celý systém zdravotníctva.

Lekári pôsobiaci mimo nemocničných zariadení sú v systéme zdravotníctva najlacnejšou, a ak je systém nastavený kvalitne, tak aj najefektívnejšou súčasťou. Je však pravdou, že priemerný vek týchto lekárov je nad 55 rokov, pričom mnohí mladí medici, ktorí by ich raz mohli nahradiť, bohužiaľ, dnes nepovažujú pracovné zaradenie „domáci lekár“ za dosť atraktívne. Inými slovami: ak čo najskôr nenastanú v zdravotníctve zásadné, komplexné a systematické zmeny, tak v horizonte 10 až 15 rokov nás nebude mať kto liečiť. A po poslednej legislatívnej zmene vlády zdravotné sestry pôsobiace v ambulanciách či sociálnych zariadeniach odídu veľmi rýchlo kvôli lepšiemu zárobku pracovať do najbližšej nemocnice, alebo v horšom prípade, rovno do zahraničia.

 Ešte pred prijatím predmetného návrhu zákona z dielne Smeru som vyzval šéfa rezortu zdravotníctva, aby okamžite začal o pripravovanej legislatíve rokovať so zdravotníckymi odbormi a organizáciami, ktoré  zastupujú zdravotné sestry a zdravotníckych pracovníkov. Zároveň som ministrovi odkázal, že parlamentný poslanecký klub strany Most-Híd, ktorého som súčasťou, návrh zákona podporí iba v tom prípade, keď ho zmenia do takej podoby, s ktorou budú stotožnení aj dotknutí zamestnanci v zdravotníctve.

Dôvod, že som na ministra apeloval nebol iba ten, že mám tému zdravotníctva ako dlhoročný a skúsený lekár takpovediac v DNA. Išlo o návrh zákona, ktorý má svoj význam pre všetkých už len preto, že zdravotníctvo zasahuje a týka sa tak úplne každého z nás. Ak totiž tí, ktorí sú práve pri moci, budú prijímať tak nekompetentné zákony, tak nás skutočne za niekoľko rokov nebude mať kto ani ošetriť, ani liečiť – dnes aktívni lekári ako aj zdravotné sestry odídu do dôchodku a adekvátna náhrada za nich bude v nedohľadne.  Takže nový zákon z dielne Smeru nie je iba o zdravotných sestrách a zdravotníckych pracovníkoch či lekároch, ale o celej populácii, pretože na zdravotnú starostlivosť je  odkázaný vlastne každý z nás.

V súvislosti s týmto zákonom sme za poslanecký klub Most-Híd zdvihli varovný prst a zároveň sme s dobrým úmyslom vzhľadom na dôležitosť témy podporili vládny návrh a posunuli ho v parlamente do druhého čítania. Prečo? Chceli sme dať šancu pre ďalšie rokovania a z nich vyplývajúce prípadné dohody, ktoré podporia predovšetkým tí, ktorých sa táto legislatíva bytostne týka: zdravotné sestry a zdravotníckych pracovníkov.

Napokon však k takejto dohode, ktorú by podporili všetky zainteresované strany nedošlo. A tak poslanecký klub Most-Híd vo finálnom hlasovaní návrh Smeru nepodporil. Rozhodne sme nechceli proti zdravotníkom ani proti občanom. V strane Most-Híd zastávame názor, že každému zákonu, ktorý má riešiť tak závažnú tému, ako rozhodne je aj zdravotníctvo, musíme dať šancu na to, aby prešiel v parlamentnom hlasovaní aspoň prvým čítaním. Ak však nie je dohoda na zmene, ktorá z predmetnej legislatívy urobí skutočne komplexnú systémovú zmenu k lepšiemu, tak s našou podporou počítať už, bohužiaľ, nemôže. A toto je tiež takýto prípad. Prípad, ktorý v zdravotníctve opäť generuje ďalšie problémy, ktorých svedkami sme dnes: za všetko nehovoria iba početné hromadné výpovede sestier, ale aj nie práve najkvalitnejšia zdravotná starostlivosť, o ktorej by mohli dlhé hodiny hovoriť  samotní pacienti.

A ešte jedna poznámka na záver: Občianska vízia strany Most-Híd predstavuje viacero zmien, ktoré si naše zdravotníctvo skutočne zaslúži. Pokiaľ by sme boli vo vláde, urobili by sme maximum, aby sme ich presadili a slovenský zdravotnícky systém by konečne predstavoval bezpečný a dôveryhodný prístav pre pacientov, pretože spokojní by boli lekári, sestry aj ostatný personál, teda všetci tí, ktorí tvoria neodmysliteľnú súčasť zdravotného systému štátu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?