Mali sme nádej

Autor: Tibor Bastrnák | 12.2.2016 o 12:18 | (upravené 12.2.2016 o 12:26) Karma článku: 5,01 | Prečítané:  487x

Väčšina zdravotných sestier dodržalo svoje slová a po uplynutí výpovednej doby opustili svoje zamestnanie. Zároveň, koncom februára, ďalším, vyše sto sestrám, uplynie výpovedná doba a vyše 300 pracovných miest ostane neobsadených.

Síce dobre poznáme súčasnú vládu, aj tak nás v tejto súvislosti prekvapuje jej nečinnosť: pokúša sa problém nenápadne zakryť. Napriek tomu spoločnosť vidí, že sestričky sa nesnažia dosiahnuť lepšie životné podmienky len pre seba, ale chcú vybojovať jeden lepší zdravotný systém pre pacientov. 

Hoci v uplynulých dňoch predstavitelia vlády vyhlásili, že pre dosiahnutie dohody sú ochotní pristúpiť ku kompromisom, napriek tomu sa mocní tejto krajiny stavajú k veci veľmi neseriózne. Vieme, že v slovenskom zdravotníctve klesol počet zdravotných sestier a lekárov, a práve preto je nepochopiteľné, že po výpovediach stoviek sestier príjmu zopár nových, niekoľko z nich prerozdelia a napokon vyhlásia, že je všetko v poriadku. Preto sme my, opoziční poslanci zvolali mimoriadnu schôdzu výboru a chceli sme osobne navštíviť regióny, ktorých sa tento problém týka najviac: prešovskú, trnavskú a žilinskú nemocnicu.

Na mieste sme chceli vidieť na vlastné oči situáciu, v akých sa nachádzajú, aby sme mohli vylúčiť všetky klebety. Hoci si myslím, že každý rozumný človek zjavne tuší, že vládou vyhlásené „všetko je v poriadku” je ďaleko od reality.

Ak chceme dosiahnuť fungujúce a lepšie zdravotníctvo, tak po marcových parlamentných voľbách sa musí vytvoriť taká vláda, pre ktorú bude zdravotníctvo prioritou. Aj keď je pravdou, že so zdrojmi nesmieme plytvať, treba povedať, že v systéme je stále málo financií. Prinajmenšom nestačia na bezplatnú zdravotnú starostlivosť – tak, ako sa to Ficova vláda pokúša nahovoriť občanom. My však vieme, že to tak nie je.

Pacienti si musia oveľa viac priplatiť za starostlivosť, ako v časoch, keď boli zavedené 20-korunové poplatky u lekárov - a to je nespravodlivé. Preto je potrebné, aby po voľbách zdravotníctvo charakterizovali tri slová: transparentnosť, efektívnosť a objektivita. Lebo to je záujem občanov, to je záujem pacientov. Zdravotníctvo potrebuje zmenu, ktorú máme v našich rukách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

DOMOV

Schválili nezmysel? Nie, psy a mačky nebudú operovať zaživa

Novela zákona o liekoch nie je dramatická.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?